Vsako leto Zveza ljudskih univerz Slovenije pripravi konferenco Prihodnost dela, s katero nagovarja trende v poslovanju. Letos bomo v prihodnost pogledali z vidika trajnosti. Opozorila strokovnjakov, da moramo spremeniti način življenja in predvsem način poslovanja, so zelo glasna. Trajnost je vpeta v vse strateške dokumente Evropske unije in Slovenije. Kako lahko torej vpeljemo trajnost v naše poslovanje in kako velike premike bo treba storiti?
Vabimo vas, da se nam pridružite 22. junija ob 9.00 preko svoje najljubše naprave!
PROGRAM IN GOVORKE:
Zeleni prehod in poslovanje organizacij
mag. Anita Hrast, IRDO
9:00–9:50
Kompetentni in zeleni
Ema Meden, ACS
9:50–10:10
Predstavitev načrta razvojnih spodbud Ministrstva za gospodarstvo turizem in šport
Sibil Klančar, direktorica direktorata za razvojna sredstva, MGRT
10:10–10:25
Odmor
10:25–10:40
Trajnost v HR – PRIMER DOBRE PRAKSE
Aleksandra Logar, Plastika Skaza
10:40–11:10
Krožno gospodarstvo v tekstilu – PRIMER DOBRE PRAKSE
Lucija Kobal, Tekstina
11:10–11:40
Odmor
11:40–11:50
Od odgovornih sodelavcev do odgovorne kulinarike – PRIMER DOBRE PRAKSE
Katja Šturm, Jezeršek
11:50–12:20
Kako uvajati trajnost v organizacije glede na temperament zaposlenih?
mag. Natalie Cvikl Postružnik, Insights
12:20–12:40
Zaključne misli gostitelja
mag. Bojan Hajdinjak, predsednik ZLUS
12:40–12:45
Pretekla leta smo se z vami ter ostalimi 400 gosti srečevali na konferenci Voditelj prihodnosti na Brdu. Od pandemije dalje pa prinašamo konferenco na vaše najljubše naprave, ter tja, kjer se počutite najbolj udobno.
Dobra novica je, da nas letos prostor ne omejuje, tako se nam lahko pridružite tudi vsi tisti, ki ste pretekla leta ostali brez sedeža na naši konferenci.
Katja Šturm, vodja Oddelka za komuniciranje in trajnostni razvoj v podjetju Jezeršek gostinstvo d.o.o. V podjetju Jezeršek gostinstvo, vodilnem na področju cateringa in gostinske dejavnosti v Sloveniji, se zavedajo, da so za boljši jutri pomembne korenite spremembe v smeri trajnostnega ravnanja v celotnem gostinskem sektorju. Z odgovornostjo so zasnovali trajnostno poslovno strategijo (2021-2027), s katero želijo spodbujati razvoj in uporabo novih inovativnih trajnostnih modelov. Katja Šturm, vodja Oddelka za komuniciranje in trajnostni razvoj, bo predstavila številne strateške aktivnosti, povezane s trajnostno naravnanostjo poslovanja, ki že kažejo odlične rezultate na ključnih področjih.
Lucija Kobal bo predstavila projekt New cotton project v katerem je Tekstina je partner projekta. Projekt je financiran iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020. Glavni cilj projekta je prikaz popolnoma krožnega modela za komercialno proizvodnjo oblačil, iz tekstilnih odpadkov po potrošnji v nova oblačila. Projekt združuje celotno krožno verigo tekstila, da bi prikazal pretvorbo tekstilnih odpadkov po potrošnji, v vlakna visoke kakovosti, ki se lahko uporabljajo za proizvodnjo oblačil za celotno modno industrijo. Tekstilni odpadki bodo v bodočnosti predstavljali pomembno surovino v razvoju novih oblačil in prispevali k zmanjšanju porabe surovin iz narave.
Mag. Natalie Cvikl Postružnik je certificirana strateginja za družbeno odgovornost in trajnostni razvoj. Raziskave kažejo, da je trajnost ena od temeljev delovanja organizacij v prihodnosti ter pomemben dejavnik pri nakupnih odločitvah strank. Izdelali ste strategijo trajnosti, načrt, vodstvo je zavezano postavljenim ciljem. Pri pripravi so sodelovali tudi zaposleni, morda ves tim. Kaj pa sedaj? Ali je komuniciranje trajnosti samoumevno? Ali “mora” biti s strani zaposlenih sprejeto kot dano dejstvo? Katera orodja so primerna, smiselna in učinkovita za uvajanje strategije ter kako se odražajo na temperamentih zaposlenih?
Ema Meden vam bo predstavila kako pomembna je krepitev zelenih kompetenc kot temelj trajnostnega delovanja organizacije. Delila pa bo tudi svoje izkušnje v projektu Podnebni cilji v VIZ.
Aleksandra Logar, vodja kadrovske službe v podjetju Plastika Skaza d.o.o. bo prva, ki nam bo predstavila primer dobre prakse. Skozi prikaz podjetja Plastike Skaza d.o.o. bomo videli kako trajnost živijo v tem podjetju. Spoznali bomo pot TRAJNOSTI, in sicer od ideje oziroma želje, da postane TRAJNOST tudi ena izmed glavnih vrednot podjetja pa do praktičnih primerov kako se je trajnost naselila v kulturo podjetja.
Mag. Anita Hrast, direktorica inštituta IRDO nam bo v predavanju predstavila trajnostni razvoj in družbeno odgovornost – kaj so osnovni pojmi in kakšna je vloga izobraževalnih organizacij, gospodarstva, države. Na kratko bo predstavila še globalne, EU in nacionalne usmeritve na področju trajnostnosti: kaj podjetjem prinaša trajnostno poslovanje, kaj pomeni zeleni prehod in prenova poslovnega modela. Prikazala bo s strateški pristop k upravljanju trajnostnosti in družbene odgovornosti v organizacijah – koordinacijo in pomen soustvarjanja tega področja med zaposlenimi.